Orta Mahalle Vezirköprü Cad. No:5 Soğanlık-Kartal/İstanbul
Tel: 0216 457 47 40 Fax: 0216 457 14 76

Kadında Kısırlık Nedenleri

Yumurtlama Bozuklukları

Kadında en sık görülen kısırlık nedenidir. Yumurtlama hiç olmayabilir, düzensiz ya da seyrek olabilir. Adetlerin düzensiz olması ya da olmaması genellikle yumurtlama bozukluğuna işarettir. Ancak adetlerin düzenli olduğu kadınlarda da yumurtlama ile ilgili problemlere rastlanabilir.

Tüplerin Hasarlı Veya Tıkalı Olması

Tüplerin kısmen ve ya tamamen kapalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasına engel olur.

Daha çok Sekonder İnfertilite ( Daha önceden çocuk doğurmasına rağmen sonradan oluşan kısırlık ) nedeni olarak rastlanır.

Tüplerin tıkalı olma nedenleri nelerdir ?

  • Doğuştan tüplere ait gelişme bozuklukları,
  • Geçirilmiş karın içi enfeksiyonlar,
  • Geçirilmiş karın içi ameliyatlara bağlı yapışıklıklar,
  • Endometriozis,
  • Karın zarı ve genital tüberkiloz,
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Endometriozis

Rahim içini döşeyen dokunun ( endometrium ) yumurtalık, tüpler, karın zarı üzerinde yerleşmesi ve  yapışıklıklara neden olmasıyla ortaya çıkan hastalıktır. Yumurtalıklarda değişik boyutlarda kistlere neden olabilir. Bu kistlere Çikolata Kistleri adı verilir. Çünkü bu hücreler adet dönemlerinde rahim içerisinde olduğu gibi bu odaklarda da kanamaya neden olurlar. Ve kistlerin içi erimiş çikolata görünümünde sıvı ile doludur. Kısır çiftlerin yaklaşık % 25 ‘ inde sebep olarak tespit edilmektedir. En sık şikayetler adetlerin ağrılı olması, ilişki sırasında ağrı hissedilmesi ve çocuk olmamasıdır. Hafif formları olduğu gibi, çok şiddetli şekillerde de ortaya çıkabilir.

Rahim Ağzına Bağlı Nedenler 

Rahim ağzı salgısı, enfeksiyon, polip, geçirilmiş cerrahi girişimler  nedeniyle spermin geçişine engel olabilir.

Allerjik Nedenler

Nedeni Açıklanamayan Kısırlık

Kadın ve erkeğin yapılan  muayenelerinde, testlerinde tespit edilen bir problem olmamasına rağmen çift çocuk sahibi olamaz.  Psikolojik etkenlerin rol oynayabileceği düşünülmektedir.  Stresin kadın üreme sistemi üzerinde olumsuz etkileri bilinmektedir. Stresin ortadan kalkması durumunda gebeliklerin oluştuğu bilinmektedir.

Kısırlık  tedavisine cevap alınamayan, tedavinin kesildiği birçok çiftte kendiliğinden gebelik oluşabildiği birçok hekimin ortak gözlemidir.