Orta Mahalle Vezirköprü Cad. No:5 Soğanlık-Kartal/İstanbul
Tel: 0216 457 47 40 Fax: 0216 457 14 76

İç Genital Organlar

Uterus ( Rahim, Dölyatağı )

Boyun ve gövde olmak üzere iki  bölümden oluşur. Boyun bölümünün vajene bakan kısmına Rahim Ağzı adı verilir. Rahim gövdesi bir kas tabakası   ( myometrium ) ve rahim iç tabakası ( endometrium ) dan oluşur. Endometrium adet döngüsünün gerçekleştiği tabakadır. Her ay bir gebelik gerçekleşecekmiş gibi kalınlaşır, gebelik için döl yatağı hazırlanır. Eğer gebelik gerçekleşmez ise bu tabaka adet kanaması ile dökülür.

Over Yumurtalık

Sağ ve solda birer adet olmak üzere iki adet yumurtalık mevcuttur. Yumurtalıklar kız çocuğu anne karnındayken, yaşamın 5. ayında oluşurlar. Ve kız çocukları dünyaya geldiğinde yumurtalıklar çok sayıda yumurta hücresi içerirler. Ergenlikten sonra her ay bu yumurtalardan bir tanesi atılır. ( Yumurtlama )  Yumurtalıklarda yumurta hücresi gebeliği oluşturmaya uygun bir hücreye dönüşür, döllenme olmaz ise bu hücre dejenere olur.

Tüpler

Yumurtalıktan yumurta hücresinin alınarak rahim boşluğuna taşınmasını sağlayan yapılardır. Bu taşınma esnasında, yumurta sperm tarafından döllenir. Ve döllenen yumurta rahim boşluğuna yerleşerek, büyüme ve gelişmeye devam eder.